Sıcaklardan Etkilenmemek için Hangi Renk Araçlar Seçilmeli?

Sıcaklardan Etkilenmemek için Hangi Renk Araçlar Seçilmeli?

Sıcak yaz günlerinde güneşin altında aracını bırakmak zorunda kalmış olan sürücülerin neredeyse hemen hepsinin aklından ”Acaba aracım zarar görüyor mudur?

” sorusu en az bir kere geçmiştir. Araç içine yerleştirilebilen bazı düzenekler ile bir miktarda olsa aracın içi serin tutulabilir. Ancak elbette güneşin altında aracın kalma süresi uzadıkça, alınan bu önlemlerinde pek faydası olamamaktadır.

Yaygın olarak bilinen bir gerçek olan; koyu renklerin ışığı soğurduğu, açık renklerin ise yansıttığıdır. Burada ışık kaynağı olarak güneş düşünülmektedir.

2011 yılında, Berkeley Lab Environmental Energy şirketi tarafınca yapılmış olan araştırmada; gümüş, beyaz ve diğer açık renkteki araçların verimlerinin daha çok olduğu belirlenmiştir. Bahsedilen araştırma siyah ve gümüş renkte olan Honda Civic marka araçlar arasında yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre açık renkli olan aracın, güneş ışınlarını diğer renkli araca göre %60 oranında daha fazla yansıttığı kanıtlanmıştır. Bu durumdan ötürü de %60’lık güneş ışınlarının yansıtılma farkıyla, siyah renkte olan araçların %12 oranında daha fazla yakıt tüketimine neden oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca çevreye salınan karbon salınımını da %1,9 ve diğer zararlı olarak nitelendirilebilecek gazlarında %1 salınımını arttırdığı sonucu görülmüştür.

Eğer sizin de siyah renkte bir aracınız varsa yapabilecekleriniz vardır. Direkt olarak güneş ışığına maruz kalacak şekilde park edilmiş olan araçlar, gölgeye park edilenlere göre çok daha hızla ısınmakta ve daha yüksek sıcaklıklara ulaşmaktadır.

Siyah renk aracınız varsa; hem aracınız hem de dünyanın iyiliği için mümkünse en azından kısmi gölge olan alanlara park etmeye çalışmalısınız. Kısmi olarak gölgeye park edilmiş olan araçlar, direkt olarak güneş ışığı alanlara göre bir nebze daha az zarar almaktadır. Mevsim ve hava koşulları üzerinde her ne kadar kontrolümüz olmasa da bu etmenler mutlaka dikkate alınmalıdır. Güneşli günlerde, kısmi olarak ta olsa gölgelik alanlara aracın park edilmesi, güneşin oluşturduğu ısıdan korunmada bir nebze olsun işe yaramaktadır. Böylelikle hem aracınızın dış görüntüsüne hem de çevreye ufak bir katkınız olmuş olur.           

Diğer Haberler & Kampanyalar

10 Ağustos 2018

Klima Aracın Yakıt Tüketimini Nasıl Etkiler?

70km üzerindeki hızlarda klima kullanmak cam açmaya göre daha ekonomiktir. Klim

Haber
6 Ağustos 2018

İzmir'in En İyi Kamp Alanları

2018'in en trend tatili kamp oldu! Aslında güzel ülkemizin her yer

Haber
HEMEN ARA