Klima Aracın Yakıt Tüketimini Nasıl Etkiler?

70km üzerindeki hızlarda klima kullanmak cam açmaya göre daha ekonomiktir. Klima yakıt tüketimini 70km üzerinde %10 civarında yükseltir. 70km altında hızlarda serinlemek için cam açmak klima açmaya göre daha ekonomiktir. Özellikle dur kalkın sık olduğu şehir trafiğinde klima kullanmak yakıt tüketimini %20 değerinden daha fazla yükseltebilir.

Büyük boy sedan araçlar ve SUV araçlar için 70km kuralı daha keskin olabilir. Özellikle ağır ve sürtünme yüzeyi fazla olan SUV araçlarda yüksek hızlarda cam açmak veya sıkışık trafikte klima ile yol almak yakıt tüketimini tahmin edilenden daha fazla etkileyebilir.

Uzun süre ısınmış bir aracı rölantide klima ile soğutmaya çalışmak hem motoru yorar hem de yakıt tüketimini ciddi oranda yükseltir. Yapılması gereken aracın camlarını tamamen açmak, klimayı iç dolaşım konumuna ve maksimum seviyeye getirmek ve bir an önce yola koyulmaktır. Araç içerisine girecek taze hava ile sıcak hava yer değiştirir ve bu sayede klimaya gereksiz yük binmekten kurtarır. Sıcak hava tahliye olduktan sonra camlar kapatılmalı, klima dışarıdan hava alacak konuma getirilmeli (iç dolaşım kapatılmalı) ve klimanın üfleme düzeyi düşürülmelidir. 

Diğer taraftan bazı durumlarda araç rölantideyken klimayı çalıştırmak zorunda kalınabilir. Böyle durumlarda tüketime etkisini en aza indirebilmek için klima en üst noktada değil mümkünse en alt noktada çalıştırılmalıdır. Ayrıca bu sırada cam açmak da yanlıştır. Hareketsiz durumda olunduğu için çok sıcak hava içerideki soğuk hava ile yer değiştirir. Kısacası rölantide en alt noktada klima çalıştırmak  ve cam açmamak tüketimi en az şekilde etkiler. Klimayı en yüksek noktada çalıştırmak ile en alt noktada çalıştırmak arasında %10-15 oranında yüksek tüketim gerçekleşebilir.

Otomatik klima sistemi manuel klima sistemine göre sabit bir sıcaklığa ayarlanabilir. Bu da sistemin daha verimli çalışmasına katkıda bulunur. Kullanıcılar manuel klima sistemlerini uzun bir süre tam güç çalıştırırlar. Ancak otomatik klima ayarlanan sıcaklığı elde eder etmez sistemin çalışmasını yavaşlatır ve bu sıcaklığı sürekli korur. Bu nedenle klimayı tam güç çalıştırmak da yakıt tüketimini yükseltir. Otomatik klima sistemleri bu nedenlerden dolayı tüketimi %20-25 oranında daha az yükseltir. 

Diğer Haberler & Kampanyalar

14 Ağustos 2018

Sıcaklardan Etkilenmemek için Hangi Renk Araçlar Seçilmeli?

Sıcak yaz günlerinde güneşin altında aracını bırakmak zorunda kalmış olan s&uum

Haber
6 Ağustos 2018

İzmir'in En İyi Kamp Alanları

2018'in en trend tatili kamp oldu! Aslında güzel ülkemizin her yer

Haber
HEMEN ARA